Dlaczego powietrze w naszym domu jest ważne? – Wpływ alergii na zachowanie dziecka

Zdarza się, że wasze dziecko jest nadpobudliwe? Wybucha płaczem? Bądź ma problem ze snem i koncentracją?
Bardzo często, takie zachowania wynikają z podłoża alergii, która dokucza dziecku w codziennych czynnościach.

Zazwyczaj kiedy mówimy o alergii, mamy na myśli objawy w postaci stanów zapalnych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Istnieje jednak druga część tzw. późnych objawów alergicznych, pojawiających się w perspektywie długookresowej. To właśnie późne oddziaływania alergiczne najbardziej wpływają na komfort naszego życia i to one w dużej mierze mają wpływ na zachowania twojego dziecka.

Efekt szkodliwego oddziaływania środowiska powoduje u ludzi zmiany zachowania, trudności w koncentracji uwagi, problem z przyswajaniem wiedzy, czy zaburzenia snu.

Na podstawie przeprowadzonych badań na próbie 23 000 osób, w ramach programu ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce), wykazano, że: [ECAP]

  • objawy alergiczne deklaruje blisko 40% badanych osób
  • ponad 50% Polaków ma dodatni wynik alergicznych testów skórnych na powszechnie występujące alergeny (głównie na roztocza, trawy, brzozę)
  • występowanie objawów alergicznych jest częstsze w rejonach miejskich w porównaniu z wiejskimi
  • choroby alergiczne są zasadniczo źle zdiagnozowane (tylko 30% pacjentów z astmą miało poprawną diagnozę)
  • Polska plasuje się w czołówce krajów jeżeli chodzi o występowanie objawów alergicznych

Jak widać alergia dotyka wiele osób. Trzeba pamiętać, że cały organizm człowieka połączony jest z mózgiem, zatem wszelkie zmiany w organizmie, powodują również oddziaływanie na nasz stan umysłowy. Takie ośrodki jak emocje, pamięć, kontrola znajdują się w korze mózgu, dlatego też na działanie alergii narażony jest cały organizm, włącznie z naszymi emocjami i stanami psychicznymi.

Możliwość występowania alergii u dzieci można określić poprzez [vegamedica]:

  • Obserwację zmian fizycznych, w szczególności w obrębie twarzy i uszu. Występowanie długich i cienkich rzęs, rozszerzonych źrenic, bladość twarzy, zaczerwienione policzki i płaty uszne może świadczyć o nadwrażliwości i skłonności do alergii.
  • Obserwacja zachowania – rejestracja nadpobudliwości, agresji, depresji i częstego poruszania nogami.
  • Występowanie problemów z układem oddechowym (kaszel, katar).
  • Diagnostyka pulsu
  • Ocena umiejętności pisania i rysowania.

Alergia może powodować wiele niedogodności dla naszych dzieci, szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy to zachodzą zmiany w środowisku i mamy do czynienia z takimi procesami jak kwitnięcie, pylenie czy przekwitanie. Warto więc zadbać o przestrzeń, w której żyjemy i w tych trudnych okresach dla alergików zapewnić im idealne powietrze w domu wolne od substancji toksycznych i niepotrzebnych alergentów!

Źródło: opracowanie własne na podstawie http://www.vegamedica.pl/, http://dzieci.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *