Odpowiednia wilgotność powietrza w Twoim domu – co to takiego?

Zanim dowiesz się czemu tak naprawdę zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza jest ważne w Twoim domu, warto przybliżyć czym jest wilgotność względna.

Z naukowej definicji jest to stosunek procentowy ilości pary wodnej w powietrzu do maksymalnej ilości jaka może się w powietrzu znaleźć w danych warunkach. Oczywiście ilość wody w powietrzu jest uzależniony od panującej temperatury.

Wilgotność powietrza w domu powinna wynosić od 40 – 60 % natomiast optymalna temperatura powinna oscylować wokół 20-22 stopni C (18 stopni C w pomieszczeniu, którym śpimy). Pilnując odpowiedniej temperatury możemy cieszyć się lepszym samopoczuciem i uniknąć wielu problemów zdrowotnych.

Bardzo częstym problemem z odpowiednią wilgotnością powietrza jest ogrzewanie zimą, które osusza powietrze negatywnie wpływając na nasze samopoczucie i zdrowie. W wyniku złej wilgotności powietrza nie tylko pogarsza się nasze samopoczucie, ale również mamy problem z wysychaniem spojówek, zatokami oraz pękaniem ust. Osoby z problemami układu oddechowego są jeszcze bardziej narażone na niedogodności zdrowotne w wyniku przesuszonego powietrza. Zbyt suche powietrze nie jest również korzystne dla alergików, którzy w ten sposób są narażeni na przebywanie w większej ilości kurzu.

Z poza zdrowotnych zalet, odpowiednia wilgotność powietrza pozwala utrzymać w dobrej kondycji meble wykonane z drewna.  Boazeria, parkiety czy drewniane meble w wyniku zbyt niskiej wilgotności są narażone na popękania.

Z jednej strony dużym problemem jest zbyt niska wilgotność powietrza, z drugiej bardzo często dochodzi też do zjawiska zbyt dużej wilgotności, która również przekłada się na stan naszego zdrowia.

Takie zjawisko jest spowodowane częstym gotowaniem czy kąpielami. Wilgoć powietrza może napływać również poprzez oddychanie podczas spania czy pot, a także mieć uzasadnienie w słabej izolacji domu, bliskie położenie zbiorników wodnych bądź tereny podmokłe. Wysoka wilgotność powietrza powoduje rozwój grzybów i bakterii, co powoduje nieprzyjemny zapach w domu i przekłada się na stan naszego samopoczucia. W przypadku zbyt wysokiej wilgotności czujemy często uczucie zmęczenia, duszności i poczucie dyskomfortu.

Na koniec możecie zobaczyć na wykresie jak działają zmiany wilgotności na rozwój bakterii i jak przekłada się to na nasze dolegliwości zdrowotne.

wykres-optymalna-wilgotnosc-1

Źródło: Basic of Air Humidification, Isolde Arndt

Podsumowując, aby zadbać o odpowiednią wilgotność w domu możesz zaopatrzyć się w mierniki, które pozwolą Ci na bieżąco kontrolować stan powietrza w domu, bądź zainwestować w systemy oczyszczaczy powietrza, które oprócz utrzymywania odpowiedniego stanu powietrza pod względem czystości, zadbają również o odpowiednie nawilżenie w twoim domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *